×
خانهتماس با ماتهران میدان انقلاب- ابتدای کارگر شمالی- کوچه رستم- پلاک21- واحد 2- انتشارات آناطب021-66462856-66462799
x - »
اخبار علمی و پزشکی
سلامت نیوز - علمی و پزشکی
مصرف سبزیجات با برگ سبز خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش می دهدسلامت نیوز : نتیجه یک مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف سبزیجات دارای برگ سبز مانند اسفناج یا کلم پیچ خطر ابتلا به بیماری قلبی را تا 26 درصد کاهش می دهد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، این مطالعه جدید نشان می دهد که مصرف روزانه تنها یک فنجان سبزیجات خام مانند اسفناج و غیره سلامت قلب و عروق را تقویت می کند. فقط یک فنجان در واقع همان چیزی است که محققان آن را میزان متوسط می نامند و حتی برای افرادی که سبزیجات دوست ندارند باید یک هدف قابل دستیابی باشد.
به گزارش روزنامه دیلی میل،محققان در مطالعه ای روی 50 هزار نفر متوجه شدند ...
سلامت نیوز - علمی و پزشکی
یک عامل موثر در بروز بیماری های خودایمنیسلامت نیوز :نتایج یک بررسی نشان می دهد که وجود باکتری های ناسالم در دهان با بروز بیماری های خود ایمنی ارتباط دارد.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، متخصصان در این مطالعه معتقدند که صحیح مسواک زدن علاوه بر آنکه بوی بد دهان را از بین می برد می تواند از خطر ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید بکاهد.
در این بررسی جدید آمده است: بروز بیماری های خود ایمنی که موجب ورم و درد مفاصل می شود، ممکن است با باکتری های ناسالم موجود دهان در ارتباط باشد.
در بررسی مرکز آکادمیک دندانپزشکی در آمستردام 50 فرد مبتلا به آرتریت روماتوئید و 50 بیمار مبتلا به درد التهابی مفاصل مورد آزمایش قرار ...
خبر آنلاین - علمی و پزشکی
نسخه طب سنتی برای فرار از بی حالی بهاریدکتر محمد عسکر فراشاهی با بیان این که بدن انسان در هوای سرد زمستانی انرژی بیشتری دارد و برای تامین حرارت بدن و مقابله با سرما به مصرف غذای بیشتر نیز نیاز دارد، اظهار کرد: این فرآیند منجر به افزایش میزان مواد زائد و غیر ضروری در بدن افراد می شود.
وی افزود: کاهش تعریق در فصل زمستان باعث انباشته شدن مواد زائد در بدن می شود و به مرور با گرم شدن طبیعت و آغاز فصل بهار این فضولات منجمد شده در حفره های بدنی روان و وارد جریان خون می شوند.
این متخصص طب ایرانی گفت: اگر پاکسازی هدفمند با کمک شیوه های طبیعی طب ایرانی انجام شود با خروج مواد زائد وسموم از بدن می توان بهار وتابستان کم دردسر ...
ایرنا - علمی و پزشکی
18 فرد مبتلا به ویروس کرونا در خمین شناسایی شدنددکتر مجتبی دیده دار روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: تاکنون 6 هزار و 608 آزمایش تشخیص کووید 19 در خمین انجام شده است.
وی اضافه کرد: 2 هزار و 413 بیمار کووید 19 در زادگاه امام راحل تاکنون در زمره بهبود یافته های این بیماری بوده اند و 151 مبتلا به کرونا نیز تاکنون جان خود را از دست داده اند.
رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین با اشاره به قرار گرفتن این شهرستان در وضعیت نارنجی رنگ بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ادامه داد: سه بیمار کووید 19 در 48 ساعت اخیر جان خود را بر اثر این بیماری در خمین از دست داده اند. ...
برترین ها - علمی و پزشکی
کرونای هندی سه تاجر در قم تایید شدمهر: رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تایید ابتلا سه نفر به ویروس جهش یافته هندی در قم گفت: این سه تاجر هندی در بدو ورود به قم شناسایی و در قرنطینه کامل به سر می برند.
محمدرضا قدیرچهارشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به شناسایی 11 تاجر هندی که دو هفته قبل وارد قم شده بودند گفت: در اولین اقدام پس از شناسایی هتل محل سکونت با توجه دستورالعمل وزارت بهداشت تست بر روی آنها انجام شد که تست کرونای سه نفر از آنها مثبت بود لذا جهت بررسی نوع جهش یافته هندی به انستیتو پاسپور تهران ارسال شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه این افراد در این مدت کاملاً در هتل قرنطینه بوده اند گفت ...
خبرگزاری فارس - علمی و پزشکی
راه های مقابله با بی حالی در فصل بهار/پاکسازی موثرترین راه برای نشاط در بهار و تابستاندکتر محمد عسکر فراشاهی در گفت وگو با خبرنگار فارس از یزد، با بیان این که بدن انسان در هوای سرد زمستانی انرژی بیشتری دارد و برای تامین حرارت بدن و مقابله با سرما به مصرف غذای بیشتر نیز نیاز دارد، اظهار کرد: این فرآیند منجر به افزایش میزان مواد زائد و غیر ضروری در بدن افراد می شود.
وی افزود: کاهش تعریق در فصل زمستان باعث انباشته شدن مواد زائد در بدن می شود و به مرور با گرم شدن طبیعت و آغاز فصل بهار این فضولات منجمد شده در حفره های بدنی روان و وارد جریان خون می شوند.
این متخصص طب ایرانی گفت ...
خبرگزاری مهر - علمی و پزشکی
کرونای جهش یافته هندی سه تاجر هندی در قم تایید شدبه گزارش خبرنگار مهر ، محمدرضا قدیرچهارشنبه شب در جمع خبرنگاران با اشاره به شناسایی 11 تاجر هندی که دو هفته قبل وارد قم شده بودند گفت: در اولین اقدام پس از شناسایی هتل محل سکونت با توجه دستورالعمل وزارت بهداشت تست بر روی آنها انجام شد که تست کرونای سه نفر از آنها مثبت بود لذا جهت بررسی نوع جهش یافته هندی به انستیتو پاسپور تهران ارسال شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با تاکید بر اینکه این افراد در این مدت کاملاً در هتل قرنطینه بوده اند گفت: عصر چهارشنبه جواب مثبت بودن ویروس هندی جهش یافته آنها مشخص شده و مستقیماً به وزیر بهداشت اعلام گردید و سپس استان در جریان قرار گرفت. ...
ایسنا - علمی و پزشکی
چه عواملی باعث می شود مردم قرنطینه را رعایت نکنند؟به گزارش ایسنا، قرنطینه یکی از قدیمی ترین و موثرترین ابزارهای کنترل شیوع بیماری های واگیر است. قرنطینه ممکن است در سطح فردی و یا گروهی اعمال شود و معمولا شامل محدودیت در خانه و یا یک مرکز مشخص است و همچنین می تواند داوطلبانه یا اجباری باشد.
از نظر تاریخی، مطالعات موردی نشان داده اند که اجرای قرنطینه در اپیدمی های بزرگ در مواردی که مردم از آن حمایت نمی کنند، کمتر است. با توجه به این نکته پژوهشگران با انجام یک مطالعه مروری، زمینه های تعیین کننده رعایت قرنطینه در همه گیری ها از سوی مردم در زمان همه گیری کرونا را مورد بررسی قرار دادند. ...
برترین ها - علمی و پزشکی
افسردگی باعث خودکشی کادر درمان می شودروزنامه اینترنتی فراز: در گزارشی که نتشرشد ، گمانه زنی های مختلف درباره مرگ تلخ سه پزشک جوان که دوران رزیدنتی یا آموزش های عملی دوران تخصص خود را سپری می کردند را مطرح کرده اند. این سه مرگ که در کمتر از ده روز اتفاق افتاده اند را لقب مرگ های سریالی داده اند و گمانه زنی می کنند که مرگ انها بر اثر خودکشی و فشار کار در دوران کرونا بوده است.
در این مورد امیر محمود حریرچی، آسیب شناس اجتماعی و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر سو استفاده از وضعیت رزیدنت ها به خبرنگار فراز گفت: در واقع رزیدنت ها را استثمار می کنند ...
عصر ایران - علمی و پزشکی
5 راه تقویت کلاژنکلاژن فراوان ترین پروتئین موجود در بدن است که در تاندون (وتر)، چربی ، رباط ها و در بقیه قسمت ها نیز یافت می شود. کلاژن باعث کنار هم قرارگرفتن اجزای بدن می شود و مواد ضروری برای استحکام ساختمان استخوان هاست.
وقتی سطح کلاژن در بدن مناسب باشد، سلول های حاوی کلاژن ، ظاهری مستحکم و جوان دارند.
الاستین نوعی دیگر از پروتئین موجود در بدن است که در اجزایی از بدن قرار دارد که منقبض می شوند مانند رگ ها و ریه و این خاصیت انقباض به دلیل ویژگی مهم و منحصربه فرد الاستین است. الاستین و کلاژن دو تا از مهم ترین پروتئین های موجود در پوست هستند و این دو باهم وظیفه ی بافت یکدست و شکل دهی به پوست را ...
عصر ایران - علمی و پزشکی
فرق بیماری سوزاک و کلامیدیا چیست؟کلامیدیا و سوزاک هر دو عفونت مقاربتی هستند و عامل این بیماری باکتری است. آنها می توانند از طریق رابطه جنسی دهانی ، تناسلی یا مقعدی منتقل شوند.
علائم این دو بیماری خیلی به هم شبیه اند و اگر علائمی داشته باشید به سختی می توان تشخیص داد که کدام یک است.
برخی از افرادی که مبتلا به کلامیدیا یا سوزاک هستند ممکن است، هیچ علائمی نداشته باشند. اما هنگامی که علائم بروز می کند، علائمی مشابه مانند ترشح غیرطبیعی، بوی بد آلت تناسلی مرد یا واژن، یا سوزش ادرار.
کلامیدیا رواج بیشتری نسبت به سوزاک دارد ...
پارسینه - علمی و پزشکی
ترفند هایی برای پخت سریع حبوباتیکی از مهم ترین دغدغه های خانم هایی که محدودیت زمان و کار های بسیاری دارند تهیه غذا برای خانواده است. برای این که زمان کمتری برای آشپزی صرف کنید یادگیری یک سری از ترفند ها کمک شایانی به شما می کند. یکی از مهم ترین موارد روش پخت سریع حبوبات است. نکاتی را در این باره مطرح می کنیم:
جوشاندن حبوبات
روش اول برای پخت سریع حبوبات نخود و لوبیا جوشاندن آن ها به مدت 10 دقیقه و خیساندن در همان آب به میزان یک ساعت است به این شکل که 5 دقیقه اول با حرارت بالا و 5 دقیقه دوم با حرارت متوسط جوشانده شود و سپس به مدت یک ساعت در همان آب آن ها را بگذارید.
نمک زدن ممنوع ...
ایسنا - علمی و پزشکی
ساخت نرم ترین ایمپلنت مغز با سوزن قندیبه گزارش ایسنا و به نفل از نیو اطلس ، اگرچه ایمپلنت های عصبی نقشی حیاتی در نظارت یا تحریک قسمت هایی از مغز دارند، اما اغلب توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می گیرند. اکنون یک دستگاه جدید با نرم بودن بسیار، این مشکل را برطرف می کند و با استفاده از یک سوزن ساخته شده از قند، درون مغز کاشته می شود که سپس این سوزن به سرعت در بدن حل می شود.
اگرچه برخی از ایمپلنت های عصبی فعلی نسبتاً انعطاف پذیر هستند، اما هنوز بسیار سخت تر از بافت طبیعی مغز هستند. در نتیجه سیستم ایمنی بدن متوجه نفوذ آنها می شود و آنها را به عنوان اجسام خارجی وارد شده به بدن می بیند و واکنش التهابی ایجاد می کند که این واکنش ...
خبر آنلاین - علمی و پزشکی
شرط استفاده از آسپرین بعد از تزریق واکسن کرونابا این حال، تاکنون هیچ واکسنی در جهان کشف نشده است که عوارض جانبی نداشته باشد. یکی از رایج ترین عوارض جانبی واکسن کرونا، ایجاد سردرد و بی حالی در افراد است. سوال رایجی که افراد پس از مشاهده عوارض جانبی واکسن کرونا می پرسند این است که آیا می توان در این مواقع از آسپرین یا مسکن ها استفاده کرد؟
مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های آمریکا در پاسخ می گوید استفاده از آسپرین و مسکن های رایج پس از دریافت واکسن کرونا اشکالی ندارد. با این حال، مصرف آسپرین تنها در صورتی باید انجام شود که فرد به دلیل سایر بیماری ها مشکلی با مصرف آن نداشته باشد. ...
واحد مرکزی خبر - علمی و پزشکی
برداشت برگ انگور از تاکستان های سبز خلیل آبادبه گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی ، مهندس شبان افزود: هر ساله از ابتدای اردیبهشت ماه برگ های انگور چیده شده و بعد از سورت و بسته بندی به سایر استان ها به ویژه تهران ارسال می شود.

او کاربرد این برگ ها را در تهیه دلمه، صنایع مانند کنسرو برگ و نیز استفاده دارویی برشمرد و افزود: به علت ارزش دارویی و غذایی برگ مو و افزایش متقاضی آن در بازار های داخلی، هر سال میزان برداشت آن بیشتر می شود.

شبان ادامه داد: بر این اساس چندین مرکز جمع آوری برگ دایر شده و همه روزه 30کامیون از شهرستان بارگیری می شود که این امر منجر به ایجاد اشتغال در روستا ها به مدت 50روز و در هر روز ...
پارسینه - علمی و پزشکی
راه های شگفت انگیز برای درمان پف زیر چشمورم یا پف زیر چشم برای برخی افراد اضطراب، پریشانی و خجالت ایجاد می کند؛ از این رو یافتن راهی برای از بین بردن آن هستند.
علل تورم چشم
1- کمبود خواب می تواند منجر به پف و سیاهی زیر چشم و کمبود آب بدن باعث افتادگی و فرو رفتن پوست اطراف چشم شما می شود.
2- احتباس مایعات مانند آلرژی یا وعده غذایی شور، می تواند منجر به پف چشم شود.
3- تحریک ناشی از مواد آرایشی باعث تورم بافت های اطراف چشم شما می شود، مخصوصاً اگر صورت خود را قبل از خواب نشویید.
4- پیری باعث کوچک شدن و فرو رفتن چربی صورت و منجر به ورم می شود. ...
عصر ایران - علمی و پزشکی
علوم پزشکی یزد با هر نوع دورهمی و تجمع، مخالف استسخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: این دانشگاه با هر نوع دورهمی و تجمع، مخالف است و آن را یکی از عوامل اصلی شیوع و انتقال ویروس کرونا می داند.
دکتر ابراهیم سلمانی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: متاسفانه دورهمی ها و تجمعات به یکی از عوامل و کانون های اصلی انتقال ویروس کرونا تبدیل شده است.
وی اظهار داشت: هر نوع دورهمی و تجمع که در آن فاصله اجتماعی رعایت نشود و یا افراد از ماسک استفاده نکنند می تواند منجر به شیوع بیشتر این ویروس گردد.
وی تاکید کرد: هر چند این دورهمی ها در فضای بسته ...
برترین ها - علمی و پزشکی
کاهش رعایت پروتکل بهداشتی عامل روانی دارداعتمادآنلاین: تو برای من خطر محسوب می شوی همنوع! این پیامی است که فرزندان بشر بعد از ظهور کرونا به یکدیگر می دهند. اما چطور؟ با ماسک زدن به چهره.
به گفته مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی، بررسی ها نشان می دهد در طول 6 ماه اول شیوع کرونا 9 تا 11 درصد استرس، اضطراب و افسردگی شدید و متوسط گزارش شده و این رقم اکنون به 16 درصد رسیده است. روز بعد رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور هم مدعی شد مساله سلامت روان برای متولیان، امری حاشیه ای است.
علی نیک جو، متخصص روانپزشکی و روان درمانگر تحلیلی ...
خبر آنلاین - علمی و پزشکی
انواع ماسک ها چقدر قابل استفاده است؟حمید سهراب پور افزود: در حال حاضر ماسک های متعددی همچون ماسک جراحی دولایه، سه لایه، پارچه ای، ان 95 و شماری از ماسک های پیشرفته به منظور مقابله با کووید-10 در سراسر جهان استفاده می شود.
وی تصریح کرد: ماسک های یک بار مصرف سه لایه جراحی به منظور استفاده روزانه بهترین گزینه جهت جلوگیری از انتقال آلودگی است، اما حضور در اماکن عمومی پرازدحام و آلوده نظیر بیمارستان ها و مراکز بهداشت ودرمان که آلودگی عفونی شدید است، مستلزم استفاده از ماسک پارچه ای بر روی این ماسک است.
ماسک پارچه ای باید به صورت روزانه شسته شود ...
تابناک - علمی و پزشکی
شناسایی 5 مورد ابتلا به کرونای آفریقایی در هرمزگانبه گزارش تابناک به نقل از ایرنا، دکتر فاطمه نوروزیان روز چهارشنبه با اعلام این خبر به رسانه ها اظهار داشت: هر پنج مورد مبتلای قطعی به این ویروس از شهرستان پارسیان در منطقه غرب هرمزگان هستند.
وی با ابراز نگرانی از شیوع بیشتر این ویروس در دیگر مناطق هرمزگان، افزود: متاسفانه یکی از 35 مورد مشکوک به شهرستان بندرعباس و یکی دیگر به شهرستان بندرلنگه تردد داشته است که این موضوع بسیار جای نگرانی دارد.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بیان داشت : در حال شناسایی افرادی هستیم که با این افراد مشکوک و مبتلا در تماس بوده اند ...